Lavinový kurz s Víťou Kořízkem

Autor: maslic <280467(at)seznam.cz>, Téma: Lyžař, Vydáno dne: 23. 02. 2010

V zimě roku 2008 jsme se s kamarády rozhodli zůčastnit lavinového kurzu ve Slovenských Tatrách.Jak kurz probíhal jsem Vám přiblížil v krátkém článku a galerii.

Celá naše skupina Začátek cesty k Žiarské chatě


Lavinový kurz absolvovaný v Tatrách

Vzhledem k našemu častému pohybu na lyžích (zvlášť v zimních měsících) v Alpách jsme se v roce 2008 s klukama přihlásili na ůnorovou akci ve Slovenských Tatrách. Byl to lavinový kurz trvající čtyři dny vedený zkušeným skialpinistou a horským vůdcem Víťou Kořízkem. Za celé trvání kurzu jsme neměli ani chvíli volna.Bylo stále co dělat. I po večerech jsme seděli s Víťou u počítače a studovali laviny. Díky tomu jsme se spoustě věcí naučili jak při odhadování míry lavinového nebezpečí, chování v lavině nebo záchraně druhých. Dá se říct, že po absolvování kurzu jsme měli velký strach někam vyrazit. Ale myslím si, že každý by měl o nebezpečích číhajících v horách vědět a prodělat nějaký ten kurz, než se někam pustí.

Popis kurzu pěkně a výstižně popsal Víťa sám na “Potvrzení o absolvování lavinového kurzu Expert“ a není k němu třeba nic dodávat. Proto ho budu citovat.

Západní Tatry-Žiarská dolina,Vysoké Tatry-Mengusovská dolina,Nízké Tatry- -Chopok a Školský žlab
Lavinová situace a počasí se tentokrát krapet vylepšila a my tak měli možnost vyzkoušet si i těžší lavinové terény. Výstup do Smutného sedla v Žiarské dolině byl přesto celkem náročný a dovolil nám to až preventivní test sněhového profilu.Ne všichni ostatní ten den nahoru dorazili...Na závěr dne samozřejmě nechyběl nácvik hledání s lavinovými přístroji na čas.

Další den ve Vysokých Tatrách byl ve znamení silného větru. Nakonec se situace vylepšila a my si tak mohli výlet k Žabím plesům celkem dobře užít.

Neděle měla být podle předpovědi nejlepší a i když to tak na začátku nevypadalo, předpověď se úžasně naplnila. Výstup na Kamennou chatu na Chopku jsme si okořenili pohledy do všech sousedních žlabů a kotlů. Po cvičném testu stability z horolezeckých lan a v sedácích pod převějemi Školského žlabu jsme do něj z té samé převěje seskočili a my si tak vychutnali nádherný sjezd. Na samotný závěr ještě nechyběl nezbytný nácvik sondování v záchranném družstvu.