| maslic | 23. 02. 2010 | 3312 přečtení |

V zimě roku 2008 jsme se s kamarády rozhodli zůčastnit lavinového kurzu ve Slovenských Tatrách.Jak kurz probíhal jsem Vám přiblížil v krátkém článku a galerii.

Celá naše skupina Začátek cesty k Žiarské chatě

Lavinový kurz absolvovaný v Tatrách

Vzhledem k našemu častému pohybu na lyžích (zvlášť v zimních měsících) v Alpách jsme se v roce 2008 s klukama přihlásili na ůnorovou akci ve Slovenských Tatrách. Byl to lavinový kurz trvající čtyři dny vedený zkušeným skialpinistou a horským vůdcem Víťou Kořízkem. Za celé trvání kurzu jsme neměli ani chvíli volna.Bylo stále co dělat. I po večerech jsme seděli s Víťou u počítače a studovali laviny. Díky tomu jsme se spoustě věcí naučili jak při odhadování míry lavinového nebezpečí, chování v lavině nebo záchraně druhých. Dá se říct, že po absolvování kurzu jsme měli velký strach někam vyrazit. Ale myslím si, že každý by měl o nebezpečích číhajících v horách vědět a prodělat nějaký ten kurz, než se někam pustí.

Popis kurzu pěkně a výstižně popsal Víťa sám na “Potvrzení o absolvování lavinového kurzu Expert“ a není k němu třeba nic dodávat. Proto ho budu citovat.

Západní Tatry-Žiarská dolina,Vysoké Tatry-Mengusovská dolina,Nízké Tatry- -Chopok a Školský žlab
Lavinová situace a počasí se tentokrát krapet vylepšila a my tak měli možnost vyzkoušet si i těžší lavinové terény. Výstup do Smutného sedla v Žiarské dolině byl přesto celkem náročný a dovolil nám to až preventivní test sněhového profilu.Ne všichni ostatní ten den nahoru dorazili...Na závěr dne samozřejmě nechyběl nácvik hledání s lavinovými přístroji na čas.

Další den ve Vysokých Tatrách byl ve znamení silného větru. Nakonec se situace vylepšila a my si tak mohli výlet k Žabím plesům celkem dobře užít.

Neděle měla být podle předpovědi nejlepší a i když to tak na začátku nevypadalo, předpověď se úžasně naplnila. Výstup na Kamennou chatu na Chopku jsme si okořenili pohledy do všech sousedních žlabů a kotlů. Po cvičném testu stability z horolezeckých lan a v sedácích pod převějemi Školského žlabu jsme do něj z té samé převěje seskočili a my si tak vychutnali nádherný sjezd. Na samotný závěr ještě nechyběl nezbytný nácvik sondování v záchranném družstvu.

| Komentářů: 1940 | Komentovat |
Lyžař

Hlavní menu

Rubriky

Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Vyhledávání

Vyhledat text


Galerie
První Zouvákův pohyb na skále
Zpočátku byly jeho kroky poněkud nejisté a pomalé
zobrazení: 1207
známka: 0

Partneři

www.lipno-online.czVšechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní použití. Bez předchozího písemného souhlasu spolku Icík Vyšší Brod Adrenalin Team je zakázáno jakékoli další zacházení s veškerým obsahem stránek - texty, fota, videa, grafické prvky, zvukové stopy apod.

Web běží na redakčním systému phpRS Stránka je validní HTML 4.01 Transitional Web je optimalizován pro Mozilla 3.x Web je optimalizován pro Opera 10 a nižší Web je optimalizován pro IE 8 a nižší TOPlist

© montimuf 2009   -   stará verze

Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz