| maslic | 30. 11. 2009 | 914 přečtení |

Jako každoročně byl tento festival pořádán v Národním domě na Smíchově a trval tři dny.

Smíchovský festival alpinismu – listopad 2009

Jako každoročně byl tento festival pořádán v Národním domě na Smíchově a trval tři dny. V pátek od 15.15 do 21.00 a sobota a neděle celá.Vyseděli jsme tam s Jirkou Tothem pěkný důlek a stálo to za to. Na tomto festivalu se můžete dozvědět spoustu zajímavých, naučných a inspiračních věcí. Plno přednášek je z oblastí a krajů, a takových náročných obtížností, že se tam asi málokdo z nás dostane. Přednášející jsou nebo byli evropskou špičkou, takže je na co se dívat. Druhá část přednášek je z oblastí (většinou Dolomitů a Alp) , tedy míst kam máme z Čech snadný přístup a můžeme si tedy některé z těchto horských tůr vyzkoušet. Další řada přednášek je potom z oblasti bezpečnosti v horách, zejména lavin a poslední době se stále častěji objevují příspěvky o klimatické přeměně – ubývání ledovců a jejím vlivu na nás. Během víkendu se uskutečnilo kolem pětadvaceti přednášek, takže si dovedete představit, jak je to náročné tam celý den sedět, zvlášť když si člověk v pátek a sobotu večer ještě někam zajde. V pátek byla opravdu nejzajímavější a nejsledovnější přednáška Reinholda Messnera – legendy pocházející ze südtirolského Brixenu.

Reinhold Messner

Po slavnostním zahájení na kterém byl mimo jiné představen, měl autogramiádu trvající snad dvě hodiny s neubývající dlouhou frontou. Z ní mám jednu fotografii a přikládám ji k článku. Potom měl od 19.15 svoji přednášku. Sál byl opravdu nacpaný k prasknutí a potlesk na začátku i na konci obrovský.Jeho přednáška byla fascinující. Skládala se z popisu celého jeho života. Vždy se snažil a snaží dokázat to, co se nikomu ještě nepovedlo. V mládí nespočet prvovýstupů v Dolomitech. Vystoupil jako první na všech čtrnáct osmitisícovek a to většinou prvovýstupy nebo sóla. První výstup na Everest bez kyslíku nejdříve ve dvou a potom také sólo. Následovali jeho přechody Atarktidy, Arktidy a plno dalších náročných expedicí. Vsoučasné době se už ale více zabývá obhospodařováním svých statků v Jižním Tirolsku a doděláním pětí muzeí zabývající se horskou tematikou, roztroušených po celém Jižním Tirolsku. Jeho životním motem v horách je pro něho - „Postupovat stále dopředu pomalým, jistým, a pravidelným krokem.“.

Jinak z ostatních tam byli velice zajimavé přednášky : Stefan Glowacz – Baffin Island, Rudi Mair a Patrick Nairz – laviny, Šmída a Paleček – Nanda Devi, Lorenčič a Ažman – Fitz Roy, Höschová – výšková nemoc, Angelika Rainer – Cesta pouze nahoru, Radek Jaroš – Manaslu sólo, Bob Hackenberg – legenda Beat Kammerlander. Opravdu se bylo na co dívat a doufám, že jsem takto neznámému tazateli s tímto článkem vyhověl. Příští rok tam pojedu určitě zase.

Horolezec

Hlavní menu

Rubriky

Čtenář

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Vyhledávání

Vyhledat text


Galerie
Koranda
Po kanále po rovině dobrých 15km na západ
zobrazení: 1216
známka: 0

Partneři

www.lipno-online.czVšechna práva vyhrazena. Určeno jen pro osobní použití. Bez předchozího písemného souhlasu spolku Icík Vyšší Brod Adrenalin Team je zakázáno jakékoli další zacházení s veškerým obsahem stránek - texty, fota, videa, grafické prvky, zvukové stopy apod.

Web běží na redakčním systému phpRS Stránka je validní HTML 4.01 Transitional Web je optimalizován pro Mozilla 3.x Web je optimalizován pro Opera 10 a nižší Web je optimalizován pro IE 8 a nižší TOPlist

© montimuf 2009   -   stará verze

Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz